Węch przywołuje wspomnienia

Węch przywołuje wspomnienia

🧠👃Proust w powieści “W poszukiwaniu straconego czasu” opisuje, jak zapach madlenki (ciasteczka maślanego) nagle przywołał zapomniane wspomnienia z dzieciństwa. Zmysł węchu jest ściśle powiązany z pamięcią. Tak jak stało się to w powieści, długo nienapotkany zapach, może nagle obudzić wspomnienia, które w zależności od ich treści mogą wywołać bardzo gwałtowne reakcje organizmu.

🧠👃Kolejnym książkowym przykładem jest postać Jamiego Frasera w “Obcej”, który po poczuciu zapachu lawendy wpada w amok bitewny, gdyż przy tym zapachu go kiedyś torturowano.

Skąd to się bierze?

🧠👃Kora węchowa jest ściśle powiązana zarówno anatomicznie i funkcjonalnie z hipokampem — częścią mózgu odpowiedzialną za pamięć. Gdy cząsteczki zapachu docierają do naszego nosa, pobudzają nerw węchowy i docierają do opuszki węchowej, która jest już w jamie czaszki. Tam informacje są przekształcane do formy, którą może odczytać mózg. Zapach w nowej formie pędzi do ciała migdałowatego, które jest odpowiedzialne za przetwarzanie emocji. Następnie dochodzi do już wspomnianego hipokampa odpowiedzialnego za pamięć. Z powodu bliskości rzędu około 1 synapsy pomiędzy ciałem migdałowatym a hipokampem obserwujemy powiązanie pomiędzy emocjami, wspomnieniami a zapachem.
🧠👃Zaburzenia zmysłu węchu mogą być objawem wczesnej postaci choroby Alzheimera.
W badaniu przeprowadzonym na 3000 osób w wieku 57-85 lat w ciągu pięciu lat zauważono, że mniejsze zdolności rozróżniania zapachów wiązałoby się z dwa razy większym ryzykiem wystąpienia demencji.
🧠👃Zauważono też, że blaszki amyloidowe i splątki tau często gromadzą się w okolicach opuszki węchowej.
🧠👃Warto jednak pamiętać, że do wszystkiego należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem i nie panikować, jeśli nie rozróżnicie zapachu kwitnącej wiśni od magnolii;)

1 Comment

  • Victor Tuchy
    Posted 13 lutego 2022 23:44 0Likes

    After looking over a number of the blog articles on your site, I seriously appreciate your way of blogging. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know what you think.

Leave a comment