Soja a choroba Alzheimera

Soja a choroba Alzheimera

🌱🧠Tofu, mleko sojowe, kotlety sojowe to powszechne produkty w diecie wegańskiej, które zawdzięczamy niepozornej roślinie z rodziny bobowatych — soi. Czy wiecie, co w sobie ma skromne ziarenko soi?

🌱🧠Jest bardzo bogate w białko i niezbędne do życia aminokwasy oraz witaminy — zwłaszcza B. Ponadto zawiera dużą ilość fitoestrogenów.
🌱🧠Fitoestrogeny to związki organiczne z roślin, które gdy trafią do naszego organizmu, działają podobnie do hormonu estrogenu. W roślinach odpowiadają za ich rozwój, a u ludzi mogą łagodzić objawy menopauzy i poprawiać napięcie skóry. Warto jednak zwrócić uwagę, że działają dużo słabiej od prawdziwych estrogenów.
🌱🧠Jednym z fitoestrogenów jest genisteina. Ostatnio naukowcy z uniwersytetu Gdańskiego uzyskali patent na zastosowanie jej w leczeniu choroby Alzheimera (przypominam, że na razie jest nieuleczalna)
🌱🧠Badania zostały przeprowadzone na dwóch zwierzęcych modelach chorób neurozwyrodnieniowych. Działanie genisteiny przy chorobie Alzheimera jest celowane na usuwanie nagromadzonych białek charakterystycznych dla choroby Alzheimera — tau i beta-amyloidu — z mózgu
🌱🧠Genisteina poprzez swoje właściwości chroniące neurony może się też przyczynić do ograniczenia tworzenia się beta-amyloidu.

🌱🧠Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego chcą przystąpić do badań klinicznych, co jest kolejnym z wielu kroków weryfikacji prawdziwości założeń badań.

Co myślicie? Czy jecie soję na co dzień? W jakiej postaci? Dajcie znać w komentarzach! Dziękuję!

Leave a comment