Wachania w stężeniu wapnia w organizmie mogą być odpowiedzialne za chorobę Alzheimera

Wachania w stężeniu wapnia w organizmie mogą być odpowiedzialne za chorobę Alzheimera

🧠🎉Nowe odkrycie Yale University pokazuje, że znaczne wahania w poziomie wapnia w mózgu mogą powodować chorobę Alzheimera! Dokładnie ten wariant choroby, który dotyczy większości chorych, czyli bez podłoża genetycznego.

🧠Wapń to niezbędny nam minerał. Jest podstawowym minerałem w naszych kościach i jest bardzo ważny w krzepnięciu krwi, regulacji hormonalnej czy skurczach mięśni.

🧠Co ważniejsze, wapń reguluje przekaz neuroprzekaźników w mózgu, pobudliwość neuronów czy fosforylację, ważną przy powstawaniu białka tau, charakterystycznego dla choroby Alzheimera. Gra też istotną rolę w pamięci długotrwałej.

🧠 Żeby neurony mogły się “komunikować”, a my dzięki temu funkcjonować, potrzebne jest wysokie stężenie jonów wapnia między nimi. Jednakże to stężenie nie może być za wysokie, bo takie jest neurotoksyczne.

🧠Gdy nasz mózg się starzeje, neurony mogą działać inaczej właśnie z powodów zmienionej pracy, bądź utraty białek w błonach komórkowych, które przenoszą wapń.

🧠Naukowcy odkryli, że zaburzone poziomy wapnia są ściśle związane ze wspomnianą wcześniej fosforylacją białka tau. Ta fosforylacja powoduje, że wcześniej nieszkodliwe białko łączy się ze sobą, tworząc toksyczne splątki, które utrudniają komunikację między neuronami, ostatecznie prowadząc do ich obumarcia.

🧠Badania zostały przeprowadzone na małpich mózgach, ponieważ dostrzeżenie takich zmian w ludzkim mózgu jest praktycznie niemożliwe; do czasu, gdy naukowcy będą mogli zobaczyć mózg zmarłego chorego, interesujące ich białka już ulegną rozpadowi.

🧠To odkrycie stanowi podstawę do opracowania terapii, która, jak podkreślają naukowcy, musiałaby być rozpoczęta już w wieku średnim, bo już wtedy poziomy wapnia zaczynają się rozregulowywać.

🧠Czy w takim razie powinniście biec do sklepu i wykupić wszystkie kapusty i tabletki z wapniem?
Nie 😉 Zbyt duża ilość wapnia nie jest dobre nie tylko dla mózgu, ale i dla całego organizmu. Natomiast warto wykonać morfologię raz na pół roku i wkroczyć do akcji, jeśli będą tego wymagały nasze wyniki.

Publikacja tu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8745152/

Leave a comment