Woda a choroba Alzheimera. Jak dużo i czego powinniśmy pić, aby zmniejszyć jej ryzyko?

Woda a choroba Alzheimera. Jak dużo i czego powinniśmy pić, aby zmniejszyć jej ryzyko?

W sprawie wody krążą już tysiące mitów i półprawd 🙄 Jak naprawdę poziom nawodnienia wpływa na nasze zdolności poznawcze, wydolność fizyczną i ryzyko chorób otępiennych? 🤔 Jak utrzymać dobry poziom nawodnienia u pacjentów z otępieniem?

❗Wraz z wiekiem rośnie nasza podatność na odwadnianie się❗ Mózg w 80% składa się z wody. Nawet pozornie niewielkie 3-procentowe odwodnienie może mieć poważne skutki neurologiczne takie jak tzw. mgła mózgowa, ból głowy czy wahania nastrojów. Objawy zazwyczaj ustępują po uzupełnieniu płynów. Inną kwestią jest doprowadzanie się do takiego stanu regularnie. Wtedy możemy sobie wyrządzić trwalszą krzywdę.

U osób starszych naturalnie zmniejsza się uczucie pragnienia, ale nie zapotrzebowanie na wodę. Wiele popularnych leków np. Furosemid, Spironol, czy Torsemed, może przyczyniać się do odwodnienia, np. zwiększając diurezę, czyli wydalanie moczu. Nie należy też zapominać, że kawa, herbata i alkohol również nas odwadniają 😉

We wczesnych stadiach otępienia, chory może zapomnieć, czy się napił. Bardziej zaawansowane przypadki będą miały problem z przypomnieniem sobie mechanizmu picia (gdzie są szklanki?, jak włączyć kran?) W ostatnim stadium obserwowany jest całkowity zanik pragnienia lub niemożliwość zakomunikowania go.

Jakie są objawy odwodnienia? Zakładamy scenariusz, że podopieczny nam się nie przyzna. Na co zwrócić uwagę?

🧠Zwiększona dezorientacja

🧠Lekkie zawroty głowy

🧠Skurcze mięśni, zwłaszcza nóg

🧠Ciemny mocz o intensywnym zapachu

Uwaga❗ Takie objawy wskazują na odwodnienie, ale jeżeli utrzymują się długo po nawodnieniu, mogą wskazywać na inne schorzenie. Obserwujcie podopiecznych, nie wpadajcie w panikę, gdy coś zaczyna się dziać, ale też niczego nie lekceważcie.

Oczywiście takie objawy występują też u ludzi bez chorób otępiennych. Odwodnieni jesteśmy markotni, a przecież tak łatwo można temu zaradzić. 🌸👌

A co zrobić, jeżeli podopieczny nie chce pić wody? Można próbować przemycać wodę w pożywieniu np. zupach czy owocach. Latem polecam wypróbować sorbety na patyku ( najlepiej samodzielnie robione lub te z “czystym” składem) Eksperymentujmy też z temperaturą wody, jednym bardziej smakuje zmiana innym cieplejsza. Uwaga natomiast za zimną wodę, bo może zwiększać ryzyko bólu głowy, zwłaszcza u osób z migrenami! Pijmy razem z takich samych szklanek. Jeżeli są przezroczyste, to najlepiej, żeby ich zawartość była taka sama.

Zdarza wam się pić za mało lub za dużo? Jak sobie radzicie, gdy podopieczny nie chce pić? Dajcie znać! Bardzo Wam dziękuję

Źródła:

https://www.bannerhealth.com/…/dehydration-in-dementia…https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11442559/https://www.medicalnewstoday.com/articles/325038#riskshttps://www.fivestarseniorliving.com/…/5-ways-to…

2 Comments

 • Lillie
  Posted 17 grudnia 2021 15:49 0Likes

  Its like you learn my mind! You appear to grasp so much approximately this, like you wrote the e book in it or something.
  I believe that you could do with a few p.c. to force the message home a little bit, however other than that, this is fantastic blog.

  An excellent read. I’ll certainly be back.

  • Tak jak ORKA
   Posted 21 stycznia 2022 11:12 0Likes

   Thank you Lillie! Good idea with the pictures. I’ll try to work on it. I very much appreciate your comment!

Leave a comment