„Wysokie Obcasy” podejmują temat ageizmu

„Wysokie Obcasy” podejmują temat ageizmu

Ciekawy artykuł okładkowy w Wysokie Obcasy Extra 👌 Zachęcam do przeczytania i wejścia ze mną w dyskusję o poniższych uwagach 😉

1. Aktorka i modelka Helena Norowicz powiedziała, że siwe włosy powodują, że stajemy się niewidzialni. Niestety faktycznie często tak się dzieje. Dlaczego jednak? Ponieważ MY tak reagujemy na siwe włosy. Uświadamiając sobie, że to naturalny proces, który nie ma NIC wspólnego z wartością siwej osoby, pomagamy wyplenić ageizm i po prostu zachowujemy się bardziej ludzko.

2. Mamy XIX wiek i wolność wyglądu. Od Ciebie zależy, co zrobisz ze swoją siwizną. Chcesz ją zafarbować? Ok! Nie chcesz? Też ok! Nie siwiejesz, ale chcesz zafarbować włosy na biało? Ok! Chodzi tylko o to, żebyś nie czuł/a że MUSISZ to zrobić, bo siwizna „sprawa, że jesteś stary/a, okropny/a i w ogólne do kitu”. To jest ageizm wobec nas samych, więc przestańmy przywiązywać wagę do tego, na ile lat wyglądamy i zacznijmy żyć.

3. W artykule pojawia się też zdanie, że gdy Helena Norowicz wychodzi na wybieg, wszyscy wstają i klaszczą. Uważam, że to niezwykła kobieta i w pełni na te oklaski zasługuje. Innych przypadkach natomiast czujemy się zobligowani do tego, żeby kibicować szczególnie mocno, lub wyrażać ponadprzeciętny zachwyt kimś, bo jest STARY. Pro tip: szanujmy wszystkich i szczególnie nagradzajmy tych, którzy zrobili na nas wrażenie, bez względu na ich wiek.

4. Artykuł bardzo dobrze wprowadza do konceptu ageizmu związanego z płcią (ang. gendered agiesm).

Miłego weekendu!

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i tekst

Leave a comment