Wartości fundacji Tak jak ORKA w Konstytucji RP: wypowiedź założycielki

Wartości fundacji Tak jak ORKA w Konstytucji RP: wypowiedź założycielki

🧠🤩21 czerwca miałam ogromny zaszczyt wziąć udział w apolitycznym panelu dyskusyjnym Tour de Konstytucja PL w Chorzowie. Poruszyłam fragmenty podkreślające działania Fundacji Tak jak ORKA m.in. o nieodłącznej godności człowieka, zakazie dyskryminacji, czy prawie do ochrony zdrowia.

🧠🇵🇱Wiele się nauczyłam i zdobyłam niezliczone tematy do refleksji, lecz przede wszystkim, wybitni przedstawiciele naszego społeczeństwa pozwolili mi ponownie docenić naszą Konstytucję. Bardzo dziękuję za tę niesamowitą szansę!Fragmenty przytoczone przeze mnie i rozwinięte w nagraniu (zapraszam do oglądania!)

🧠🇵🇱Z preambuły:“wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość”: nie tylko bohaterom, ale i każdemu, kto swoją egzystencją przyczynił się do ich przyszłości, a naszej teraźniejszości.“zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku”: również wartości i nadzieję.

🧠🇵🇱Art 30“Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.”: poszanowanie godności każdego leży w obowiązku wszystkich. Nieodłączną godność człowieka posiada zarówno starsza osoba w domu opieki, dziecko, osoba niepełnosprawna, jak i pracująca. Każdego godność należy szanować, bez względu na okoliczności

🧠🇵🇱Art 32“Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.”Nie dla dyskryminacji ze względu na wiek (nawet tej najsubtelniejszej) czy choroby

🧠🇵🇱Art 47“Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym.”: w tym osoby w szeroko rozumianych domach opieki

🧠🇵🇱Art 48 punkt pierwszy“ Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania”: Szanując to prawo, nie zbywajmy dzieci komentarzami w stylu “to sprawy dorosłych”, lecz podejmijmy dialog i próbę wytłumaczenia sytuacji.

🧠🇵🇱Art 68 punkt 1 i 3Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

🧠🇵🇱Dziękuję Panu Profesorowi Sędziemu Krystianowi Markiewiczowi, Panu Jarosławowi Pawłowskiemu, Panu Andrzejowi Stefańskiemu i Pani Hannie Machińskiej; słuchanie Państwa było prawdziwą ucztą dla umysłu. Dziękuję również mojej przyjaciółce Marysi Filipiak, Karolina Kisiel i za wsparcie i wasze fantastyczne wypowiedzi. Dziękuję wszystkim niezastąpionym organizatorom i uczestnikom wydarzenia. Zapraszam do oglądania całej transmisji

6 Comments

 • Wendi
  Posted 18 sierpnia 2021 06:29 0Likes

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 • Jayne
  Posted 1 września 2021 20:48 0Likes

  Superb website you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of community where I can get
  feed-back from other experienced people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

  • Tak jak ORKA
   Posted 21 stycznia 2022 11:14 0Likes

   Thank you Jayne! Do you mean an anti-ageist community or the one talking Constitution? I’ll be happy to give you feedback if you want:) I reccoment chcecking Ashton Applewhite’s OldSchool for more anti ageist info:)

 • Roberto
  Posted 17 września 2021 19:28 0Likes

  Everything is very open with a really clear clarification of the challenges.

  It was truly informative. Your website is very helpful.
  Thanks for sharing!

Leave a comment