73-latka z demencją brutalnie zaatakowana przez policję – jak ważne jest zrozumienie

73-latka z demencją brutalnie zaatakowana przez policję – jak ważne jest zrozumienie

🥶Przemieszczone ramię, złamana ręka, krwawiące rany na czole, nadgarstkach i krwotok z nosa, nie wspominając o ogromnym stresie – to skutki zatrzymania kobiety z demencją przez policję stanową w Kolorado, USA.

🇺🇸 Całość została nagrana przez policjanta

🗣😱🤯Zdarzenie miało miejsce w czerwcu – sprawa trafiła do wiadomości publicznej 4 dni temu. Wszystko zaczęło się od tego, jak pracownik supermarketu Walmart, zawiadomił policję, że kobieta układała artykuły spożywcze o wartości prawie 14 dolarów.

🤯Policja odebrała zgłoszenie i jechała w kierunku wskazanym przez pracownika. Odnajdują kobietę pasująca do opisu w drodze do domu. Z odległości paru metrów policjant krzyczy, by się zatrzymała. Ta, wzrusza ramionami, pokazując ( bez słów), że nie rozumie i chce iść dalej od jej pierwszej interakcji z policjantem do brutalnego rzucenia na ziemię, wykręcania ramion i skucia w kajdanki minęło tylko 8 sekund.

😱Przez całą akcję jedyne słowa, które wypowiada kobieta to “dom” i “chcę do domu”. Policjanci wiążą jej kostki. Na miejscu pojawia się świadek i pyta, dlaczego funkcjonariusze używają tyle agresji; odpowiadają “To nie twoja sprawa, wynocha!”

🤯Kobieta spędziła 2 godziny na komisariacie, a później została przetransportowana do aresztu. Pomoc medyczna została jej udzielona po 6 godzinach.

🗣Kobieta ma stwierdzą klinicznie demencję i afazję sensoryczną (poważne zaburzenia mowy), czyli ma znacznie upośledzone zdolności komunikacyjne.

🗣Lekarz potwierdził, że przez demencję kobieta zapomniała zapłacić za zakupy.

Jakie są fakty :

Czy policjanci wiedzieli o stanie medycznym kobiety? Nie❌

Czy policjanci mogli zauważyć, że coś jest nie tak z jej zdolnościami poznawczymi? Tak

✅Czy potrzebne było tyle brutalności? Nie❌

🧠Dlaczego zastosowano wobec niej, niestawiającej znacznego oporu, nieokazującej agresji, ale pokazującej niezrozumienie sytuacji, tyle brutalności? Czy naprawdę trzeba było skuć jej i nadgarstki i kostki jak rasowym przestępcom?

🧠W tej sprawie właśnie toczy się proces przeciwko funkcjonariuszom. Przypadki takie jak ten pokazują ile tak naprawdę, zależy od człowieka — jego podejścia i empatii. Pokazuje też, jak ważne jest szkolenie funkcjonariuszy w zakresie podstawowego rozpoznania zaburzeń poznawczych i postępowania w takich przypadkach.

Kto jeszcze nie wie, mój wywiad z aspirantem sztabowym, o podejściu polskiej policji do demencji jest dostępny na tej stronie! Jakie są wasze odczucia?

https://www.nbcnews.com/…/colorado-police-accused…

https://www.independent.co.uk/…/woman-with-dementia…

1 Comment

  • Blogi
    Posted 3 lutego 2022 17:45 0Likes

    Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie CSS, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

Leave a comment