Kiedy kształtują się ageistowskie uprzedzenia? Ageism a dzieci

Kiedy kształtują się ageistowskie uprzedzenia? Ageism a dzieci

Ageizm dotyczy każdego bez względu na wiek. Kiedy natomiast kształtują się ageistowskie przekonania?🤔

👶Według World Health Organization (WHO) dzieje się to około 4 roku życia; wtedy dzieci stają się świadome, zauważają stosunek swojej kultury do wieku. Od tego wieku w górę przyswajamy sobie ageistowskie wyobrażenia, często samego siebie narażając na ageistowskie myśli po naszym adresem.

👉❗️Dlatego warto dbać o to, aby dzieci rozwijały się w otwartym środowisku przyjaznym dla każdego i pamiętać, że dzieci swoim zachowaniem naśladują ich najbliższych.
Jak jednak przedstawia się ageism skierowany w stronę młodych?

😅👱‍♀️Nasza liderka pamięta, jak bardzo przejmowała się w klasach 1-3 tym, że jest najmłodszym dzieckiem w grupie, co często nie uchodziło uwadze kolegów. Takie wypominanie zdarzało się i w gimnazjum. Najlepiej na własnym przykładzie zobaczyć, że badania nie kłamią, mówiąc, że agiezm przyczynia się do spadku nastroju, motywacji i pewności siebie. W końcu zorientowała się, że to był ageism i jej samej do siebie i innych do niej. Pytaniem jest, dlaczego tak się działo? W końcu fakt, że urodziła się rok później niż inne dzieci, nijak nie wpływał na wartość ich kontaktów czy radzenie sobie w szkole. Czy było to odzwierciedlenia zachowań dorosłych wobec starszych? Jak myślicie?

🤯Kiedy szukaliśmy materiałów do poparcia tego posta, uderzyła nas kolejna rzecz. Wyniki wyszukiwania w Google haseł “ageizm wobec młodych” i podobnych pokazywały to, jak młodzi PRZYCZYNIAJĄ SIĘ do ageizmu wobec starszych, a nie jak DOTYKA ich samych. Nie zaprzeczamy, każdy bez względu na wiek i często nieświadomie przyczynia się do ageizmu, ale dzieci nie pozostają nietknięte! Przypomnijmy sobie, ile razy usłyszeliśmy w swoim życiu hasła jak: “to sprawy dorosłych” “jesteś na to za młoda” “”nie masz doświadczenia, to się nie wypowiadaj” “dzieci i ryby głosu nie mają”. Zamiast zrzucać zachowania na “trudny wiek” podejmijmy dialog i naprawdę słuchajmy — zobaczycie, że może się to przyczynić do wielu dobrych rzeczy.

👉❗️Skreślając osobę pod łatką “za stary” czy “za młody” nigdy nie uda nam się poznać jej prawdziwej natury, zamiarów, hojności czy talentu.

💚Oczekujcie kolejnych postów z serii ageizm wobec młodych! Macie takie doświadczenia? A może niezgadzanie się z tymi poglądami? Dajcie znać! 

1 Comment

  • Finansowe Blogi
    Posted 1 lutego 2022 20:54 0Likes

    Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?

Leave a comment