„Ojciec” film z Sir Anthonym Hopkinsem o demencji jednocześnie zwalcza strach wywołany ageizmem

„Ojciec” film z Sir Anthonym Hopkinsem o demencji jednocześnie zwalcza strach wywołany ageizmem

Polecam czytać post, słuchając utworu skomponowanego przez Sir Hopkinsa. Wystarczy kliknąć tutaj

🎇❗Sir Anthony Hopkins oraz Olivia Colman – wybitni aktorzy- grają główne role w filmie “Ojciec”. Film zdobył już 10 nagród, w tym prestiżową nagrodę Satelita i jest nominowany do 38 innych, w tym 6 do Oscarów.

🎇❗Sir Hopkins znany przede wszystkim z roli Hannibala Lectera w “Milczeniu owiec”. Jest laureatem m.in. Oskara, Złotych Globów, BAFTA, Emmy oraz nagrody Celica De Milla ( zapraszamy do przeczytania naszego posta o jej ostatniej zdobywczyni- Jane Fondzie!).

🎇❗Zagrał w 112 filmach i w wielu sztukach teatralnych, ale właśnie o filmie “Ojciec” mówi się jako o jednym z najlepszych filmów jego kariery.

🎇❗W ostatnich latach zagrał również w “Dwóch Papieżach” oraz “The Dresser”. Stanowi więc przekład, że wraz z postępem wieku nie mamy zakazu zwalniać tempa i wycofywać się z życia.

🎇❗ Zapytany, czy odczuwa jakiekolwiek wady dojrzałego wieku, odpowiada: “Nie mogę biegać, bo bolą mnie kolana!” “Mój wiek nie ujmuje mi na pewności siebie. Nie ma sensu mówić: „Och, zanim zagrasz w “Królu Lear”, będziesz za stary, by pamiętać kwestie”. Musisz powiedzieć: „Mam doskonałą pamięć”. To forma autohipnozy. Wiedziałem, że mam wszystkie siły, by zagrać Króla Leara na swój sposób, nie grając go z użalaniem się nad sobą. I z filmem „Ojciec” to samo. Musisz mieć całkowitą pewność. Nie mam na myśli arogancji, ale pewności siebie, jak tenisista. I nie próbuje konkurować, bo aktorstwo to nie rywalizacja. Chodzi o współpracę i bycie delikatnym i życzliwym dla innych ludzi.” mówi w wywiadzie dla The New Yorker.

🎇❗ Warto zwrócić uwagę na to, że demencja dalej jest tematem niezwykle stygmatyzowanym, a starsze osoby często są o nią posądzane przy najmniejszym błędzie, co jest bardzo szkodliwe i raniące. Przypomnijmy sobie chociażby zarzuty Donalda Trumpa do Joe Bidena, gdzie były prezydent w zasadzie zrównał dojrzały wiek z demencją, co jest wielkim błędem. Dlatego 83 letni Anthony Hopkins musiał zapewne pokonać wielką barierę psychologiczną podejmując się tej roli. Dzięki niemu świat zobaczył, że do demencji należy podchodzić z rozsądkiem i rozumem, a nie emocjonalnie, co pomoże nam rozwijać wiedzę o chorobach neurodegeneracyjnych, ale i wyzwoli z jednego z wielu ageistowskich stereotypów.

🧠Film “Ojciec” moim zdaniem może ruszyć opinią publiczną w sprawie podjęcia działań w sprawie demencji, bardziej niż apele wszystkich organizacji razem wziętych.


🧠Sir Anthony Hopkins gra 83-letniego mieszkańca Londynu z demencją. Film pokazuje realia postępu choroby z perspektywy chorującego, ale bez pokazania naturalistycznych szczegółów, będących jednak integralną częścią większości form demencji.

🧠Warto zwrócić uwagę na rozwój postaci Anne — córki Anthonego, którą gra Olivia Colman. Aktorka wybitnie pokazała stany emocjonalne, w których znajduje się opiekun. Pokazuje zaklinanie rzeczywistości, że wszystko jest dobrze, a jednocześnie widzimy głębie strachu i niezrozumienia w jej oczach.

🧠W wywiadzie dla the New Yorker aktor odpowiada na pytanie o demencję, mówiąc, że jest już w takim wieku (83 lata), że zaczyna się robić niebezpiecznie – ryzyko jego choroby wzrasta. I choć nie ma historii choroby w rodzinie, to przez pewien czas obserwował w rodzinie przyjaciela. “Byłem świadkiem tylko jednego momentu demencji u teścia przyjaciela. Rodzina wokół niego musiała sobie radzić, musiała uzbroić się w cierpliwość. Spróbowaliby odpowiedzieć na jego pytania. Nie próbowaliby mu zaprzeczyć. Myślał, że Ocean Spokojny to rzeka Hudson i myślał, że jego córka jest jego żoną. I patrzyłem, jak mówili: „Już dobrze, tato”. Karmili go kolacjami przy telewizorze i umarł bardzo spokojnie.”
🧠Aktor mówi, że bardzo liczy na to, aby nie zapadł na demencję, więc utrzymuje swój umysł i ciało w ruchu. Uczy się poezji, nie przestaje grać i komponuje.


🧠Oglądając zwiastun, co sądzicie o dokładności filmu? Czy uważacie, że sytuacja jest wiarygodnie przedstawiona? Nie mogę się doczekać Waszych odczuć – to będzie fascynująca dyskusja! Gdy tylko film będzie miał premierę w legalnych źródłach dostępnych dla każdego – spodziewajcie się bardziej wyszczególnionej recenzji.

🎇❗Jeżeli ktoś ma dzisiaj ochotę na szczęście, zapraszamy do odwiedzenia jego profilu na Instagramie gdzie jego go pełno! Co sądzicie o Sir Hopkinsie? Dla nas jego obecność w filmie jest gwarancją dobrze spędzonego czasu. Dajcie znać w komentarzu! I koniecznie obejrzyjcie zwiastun “Ojca”

Leave a comment