Sztuczna błona neuronu i cząsteczka K162  – nowa nadzieja na wyleczenie choroby Alzheimera

Sztuczna błona neuronu i cząsteczka K162 – nowa nadzieja na wyleczenie choroby Alzheimera

🇵🇱🎉 Wspaniałe odkrycie i dużo nowoczesnej technologii W POLSCE! Badacze z Instytutu chemii fizycznej PAN przeprowadzili eksperyment, używając sztucznego modelu błony komórkowej komórki mózgowej i metody AFM, czyli mikroskopii sił atomowych pokazując, jak cząsteczka K162 wpływa na oddziaływanie Beta Amyloidu z błoną komórkową. Już tłumaczę.⬇

🧠Beta-amyloid wraz z tau to dwa białka najsilniej powiązane z chorobą Alzheimera. To one w większości odpowiadają za powstanie i przebieg choroby. Zmienienie ich właściwości lub znalezienie sposobu na usunięcie ich z mózgu jest głównym celem w zakresie poszukiwania leku na tę chorobę.

🧠Cząsteczka K162 łatwo przechodzi przez błony komórkowe i przekracza barierę krew-mózg. Jak przyłączy się do neuronu, to chroni go przed stanami zapalnymi. Do tej pory mechanizm jej interakcji z beta amyloidem nie był znany na poziomie molekularnym. Odkrycie polskich naukowców może znacznie przyspieszyć proces powstania ewentualnych leków oraz pozwolić nam się dowiedzieć więcej o biologii choroby.

🧠Zbadany został mechanizm inhibicji (wstrzymania) reakcji beta amyloidu w różnych postaciach z błoną komórkową w obecności K162.

🧠Gdy amyloid beta zbiera się w blaszki, uszkadza neurony. Cząsteczka K162 uniemożliwia Amyloidu beta przybranie niszczącej formy fibryli, przez co nie uszkadza neuronów. Inne inhibitory całkowicie niwelują to białko, podczas gdy K162 oszczędza jego formę monomerów, która jest korzystna neurologicznie.

Gratuluję polskim naukowcom! To solidny powód do dumy! Czy macie jakieś pytania do tego postu? Z chęcią odpowiem! Miłego dnia!🇵🇱🎉

Leave a comment