Odkryto 13 nowych mutacji genów związanych z chorobą Alzheimera!

Odkryto 13 nowych mutacji genów związanych z chorobą Alzheimera!

🤩❗Zidentyfikowano 13 nowych mutacji genów związanych z chorobą Alzheimera. Aby w pełni czerpać z tego postu, polecam obejrzeć wideo o podłożu genetycznym choroby.

😉🧠 Do tej pory znaliśmy 4 geny zwiększające ryzyko wczesnej postaci choroby Alzheimera i jeden allel genu zwiększającego ryzyko wystąpienia sporadycznej postaci choroby (tej najczęstszej)

🧠Aby odkryć już znane nam geny, naukowcy stosowali GWAS, czyli metody, dzięki której identyfikujemy, gdzie na chromosomie znajduje się gen powiązany z cechą, którą badamy (za którą najczęściej jest odpowiedzialnych wiele genów). Badając genom różnych ludzi z daną cechą, identyfikuje się te najbardziej powtarzalne zapisy. Nie wykrywa on jednak rzadkich wariantów genów.

🧠Do tego odkrycia naukowcy użyli metody WGS, która skanuje całość genomu, nie pomijając rzadkich, trudno widocznych fragmentów. Przebadano 2247 osób; zarówno tych bez choroby Alzheimera, tych obciążonych nią genetycznie, jak i chorych. 13 nowo odkrytych wariantów genu są ściśle powiązane z neuroplastycznością mózgu, o której dowiecie się więcej w kolejnych postach.

🧠Co da odkrycie tych genów? Potencjalnie stanowi materiał do opracowania terapii genowych, leków i przede wszystkim głębszego poznania biologii choroby.

🧠Co sądzicie o tym odkryciu? Chcielibyście dowiedzieć się o tym więcej? Dajcie znać w komentarzach! Dziękuję za przeczytanie🥰

Leave a comment