Oliwa z oliwek w obniżaniu ryzyka choroby Alzheimera

Oliwa z oliwek w obniżaniu ryzyka choroby Alzheimera

Czy warto jeść oliwę z oliwek🧐? Zdecydowanie tak, jeżeli jest extra virgin, czyli zawiera najmniej kwasów nasyconych spośród wszystkich jej kategorii. Badania Harvard T.H. Chan School of Public Health pokazują, że osoby spożywające więcej niż 7 gramów (około łyżki) oliwy z oliwek znacznie obniżają ryzyko przedwczesnej śmierci z wielu przyczyn, w tym o 29% niższe ryzyko śmierci z powodu chorób neurozwyrodnieniowych.

Prawdopodobnie jest to dlatego, że oliwa z oliwek zmniejsza zapalenie mózgu, co jest jedną z przyczyn choroby Alzheimera. Co najważniejsze, aktywuje proces zwany autofagią, w którym komórki usuwają wewnątrzkomórkowe resztki i toksyny. Jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać początek choroby Alzheimera. Obniża poziom “złego” cholesterolu LDL

Pamiętajcie, że aby uzyskać efekty, należy kupować oliwę extra virgin dobrej jakości i w ciemnej, szklanej butelce. Jedzie ją “na surowo” w sałatkach, do chleba (na zakwasie i pełnoziarnistego;)), czy nawet do owoców. Nie nadaje się do smażenia.

Ps. spróbujcie polać oliwą lody śmietankowe!😋

Źródła:

Harvard Medical School

Total Health UK

Leave a comment