Związek zaawansowania wady słuchu i ryzyka otępienia jest wykładniczy

Związek zaawansowania wady słuchu i ryzyka otępienia jest wykładniczy

Im masz większe problemy ze słuchem, tym większe ryzyko otępienia – takie są wyniki 12-letniego badania naukowców z Johns Hopkins University, przeprowadzonego na 639 dorosłych.

Łagodne problemy ze słuchem 👉 podwójne ryzyko otępienia
Umiarkowane 👉 potrójne ryzyko
Poważne 👉 pięciokrotne ryzyko

Skany mózgu pacjentów z badania, na przełomie lat pokazują, że problemy ze słuchem przyczyniają się do szybszej atrofii (zaniku) mózgu. Uwaga❗ Atrofia mózgu jest naturalnym procesem, każdy jej doświadcza. Patologiczna jest wtedy, gdy postępuje zbyt szybko. Nie zakładajcie tylko, że w pewnym momencie nasz mózg zniknie;) Nie stanie się tak, ponieważ przeciętny człowiek bez chorób, “wytwarza” około 1500 neuronów dziennie, co kompensuje część atrofii.

Problemy ze słuchem często przyczyniają się też do izolacji społecznej, co za tym idzie rzadszych kontaktów z ludźmi. Interakcja z drugim człowiekiem jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia mózgu i tym samym zmniejszenia ryzyka otępienia.

Czy używanie aparatów słuchowych zapobiega zwiększonemu ryzyku otępienia? Na logikę tak, ale nie zostało to jeszcze poparte badaniami. Niemniej jednak, autorzy badań zachęcają do używania ich, ponieważ pomagają przywrócić dawny komfort życia, co na pewno pozytywnie wpływa na nasz mózg.

Dlatego jeżeli czujecie, że Wasz słuch się pogarsza, zachęcam aby skonsultować się z lekarzem i rozważyć zainwestowanie w aparat słuchowy. Obecnie są one prawie niewidoczne i działają wydajnie i skutecznie. Nosi je wiele znanych osobistości nawet były prezydent USA Bill Clinton. Nic nie tracicie, a możecie wiele zyskać:)

Zapraszam do dyskusji w komentarzu ❤
Więcej i źródła:
https://alzheimersnewstoday.com/…/relationship-beween…/
https://www.tandfonline.com/…/13607863.2014.915924…
https://www.hopkinsmedicine.org/…/the-hidden-risks-of…
https://wp.unil.ch/…/we-create-1500-new-neurons-every-day/
https://www.baptisthealth.com/…/condit…/cerebral-atrophy

Leave a comment