Postanowienie noworoczne godne ORKI

Postanowienie noworoczne godne ORKI

W 2022 będę czujny/a na ageizm u siebie i innych 😎. Takie postanowienie noworoczne naprawdę jest w stanie uczynić świat lepszym miejscem. Jak można je realizować?

Nie bójmy się zwracać uwagę sobie i innym, gdy padną ageistowskie zdania typu “jesteś na to za stary/młody”, lub “tylko starzy ludzie robią takie rzeczy”.

Gdy ktoś zapyta nas o wiek, nie kłammy, nie wymigujmy się, tylko odpowiedzmy, a zaraz potem zapytajmy, dlaczego chciał to wiedzieć. To dobry wstęp do dyskusji, czy informacja o wieku, dała nam jakiekolwiek wartościowe informacje o tej osobie.

Spróbujcie nawiązywać kontakt z ludźmi w różnym wieku, nie tylko tym zbliżonym do naszego. Będzie to też dobre ćwiczenie umiejętności społecznych! Np. w takiej hipotetycznej sytuacji: Wybieramy owoce w sklepie. Ktoś obok nas również stara się “wyhaczyć” najbardziej dojrzałe mango. Możemy zagadnąć o tym, że piękne owoce się dzisiaj trafiły, lub dać radę, że “bardziej czerwone są smaczniejsze”. Na luzie, bez napięcia. Najprawdopodobniej uda się podtrzymać 30 sekundową rozmowę. Pierwszy krok za Wami!

Ogólnie chodzi o to, by zadać sobie sprawę, że nie wiek czyni człowieka, a jego działania.

Dziękuję za wspólny rok. Nie mogę doczekać się następnego! Wszystkiego dobrego ❤

Leave a comment