Stosunek do wieku w Chinach w latach 40 XX wieku

Stosunek do wieku w Chinach w latach 40 XX wieku

🧐Jak podchodziło się do starszych w Chinach w latach 40 XX wieku? W fantastycznej książce “Dzikie Łabędzie. Trzy córki Chin” Jung Chang opisuje historię swojej babci, matki i swoją, pokazując jak świat i stosunek do kobiet w Chinach, zmieniał się na przestrzeni lat. Książka jest zakazana w Chinach!

🇨🇳 Oto kilka cytatów z drugiego rozdziału książki, które uważamy za warte przywołania. Sytuacja dotyczy wówczas 26-letniej babci autorki i wówczas 60-letniego doktora, który chciał pojąć ją za żonę, za jej pozwoleniem i chęcią.

📘 “ Po ślubie z doktorem, należało się jej (babci autorki) takie traktowanie jak starszemu pokoleniu. Na równi z mężem przysługiwałby jej wysoki status.”

📘“ Młodsza generacja była podporządkowana starszej z odpowiednimi formami zaznaczającymi różnicę ich pozycji.”

📘“ Młodsi musieli okazywać szacunek starszym. Każdego poranka i wieczoru mężczyźni klękali, a kobiety składały głęboki ukłon”

📘“Różnice wieku (między przyszłymi małżonkami) oznaczały, że synowie doktora będą musieli być posłuszni komuś, kto jest znacznie od nich młodszy. Tego było już dla nich za wiele. “

📘“Wielokrotnie wracała też sprawa różnicy wieku – dr Xia był ponad dwukrotnie starszy od mojej babci. Ktoś przywołał stare przysłowie „Młoda kobieta, która ma starego męża, w istocie należy do innego mężczyzny”

📘“Dr Xia błagał swoją rodzinę, żeby przychyliła się jego woli, ale oni — zgodnie z przekonaniem panującym w kręgach społecznych — uważali, że nie należy pobłażać takim nieodpowiedzialnym życzeniom; Jedni wskazywali na jego sędziwy wiek. Masz już synów, wnuki, nawet prawnuki, dużą i dobrze prosperującym rodzinę. Czego jeszcze chcesz? Po co ci ten ślub? “

📘Co sądzicie o takim podejściu? Czy miłość czasami nie zna wieku? Czymże jest wiek biologiczny w obliczu jedności dusz i umysłów? Warto zwrócić uwagę na fragment cytatu, gdy dzieci zwracają się do ojca “, po co Ci to? Czego jeszcze chcesz?” Mimo że od tego wydarzenie minęło 90 lat, takie zdania są obecne na porządku dziennym dzisiaj. Uważamy, że są bardzo krzywdzące i w podtekście wskazują na to, że po osiągnięciu pewnego wieku oczekuje się, że starszy członek rodziny będzie żył statecznie i dbał o to, co ma, nie ważąc się czasem rozwinąć. Zachęta do działania i dobre słowo należą się każdemu, bez względu na wiek! Pokażcie w komentarzach Wasze odczucia!

Leave a comment