Rasizm w medycynie

Rasizm nie omija żadnej części naszego życia. Ostatnio oglądając nowy sezon Grey’s Anatomy (gorąco polecam!) dowiedziałam się, że osoby o azjatyckim pochodzeniu mają dziesięciokrotnie większe prawdopodobieństwo zapalenia uchyłków, niż osoby białe. Pacjent został źle zdiagnozowany, bo lekarze nie mieli takiej wiedzy. To uświadomiło mi, że rasizm jest ukryty i tylko odpowiednia wiedza może pomóc nam go likwidować. Dlatego postanowiłam się przyjrzeć, czy zakradł się też do obszaru choroby Alzheimera. Oto czego się dowiedziałam.

🧠Badania nad mechanizmem powstawania choroby alzheimera i testowania potencjalnych leków najczęściej są przeprowadzane na osobach białych. Jednakże Afroamerykanie mają o 200% wyższe ryzyko zapadnięcia na tę chorobę niż biali w tym samym wieku i zdecydowanie mniejsze szanse na szybką diagnozę.

🧠Badania pokazują, że Afroamerykanie w porównaniu do osób białych mają mniejsze nagromadzenie białka tau w mózgu (jeśli nie wiesz co to, obejrzyj nasz filmik o podłożu neurobiologicznym choroby!). Badanie nie wykazało różnic na tle rasowym względem amyloidu-beta. Badanie zostało przeprowadzone na 1255 osobach w tym 173 Afroamerykanach.

🧠Nie wiadomo, jaka jest dokładna przyczyna tego zjawiska. Białko tau może się gromadzić inaczej w mózgach Afroamerykanów, niż osób białych z powodów różnic genetycznych, lub przewlekłego stresu wywołanego rasizmem i innymi czynnikami — według neurologa Williama Hu. Inne badanie pokazało, że stres może dosłownie skrócić życie białego człowieka o 1,5 roku i Afroamerykanina o 4.

🧠Statystyki pokazują, że osoby hiszpańskiego pochodzenia mają wyższe ryzyko choroby Alzheimera niż biali.

🧠Nie ma jeszcze wyznaczonych wskazówek diagnozy uwzględniających rasę, ale w każdej dziedzinie należy być świadomym, że nadal większość statystyk, norm jest tworzona dla białych osób. Różnice między nimi istnieją, nie udawajmy, że tak nie jest. Zachowując otwarty umysł, zdrowy rozsądek i empatię dla drugiego człowieka zrobimy krok w stronę lepszego świata.

🧠Post został również zainspirowany #Black history month – wszystkich zapraszam do zapoznania się z inicjatywą. A jeśli chcecie dowiedzieć się o 3 największym – izmie: ageizmie zapraszam na stronę projektu, którego jest liderką: ORKA Obserwuj Reaguj Konfrontuj Ageizmhttps://www.scientificamerican.com/…/alzheimers-attack…/https://eu.tallahassee.com/…/alzheimers…/4430770001/

1 Comment

  • Aracely Bauchspies
    Posted 14 lutego 2022 17:44 0Likes

    Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through articles from other authors and use something from their web sites.

Leave a comment